Останнім часом в мережі інтернет з'явилася некоректна інформація про оздоровлення дітей з міста Черкаси.

Це викликало неоднозначну реакцію у містян: чому оздоровлення дітей за путівками, придбаними за результатами тендеру, проведеного департаментом соціальної політики Черкаської міської ради дорожче на 30% путівок, придбаних від управління у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської облдержадміністрації?

Надаємо порівняльний аналіз технічних вимог замовників послуг

Порівняльні характеристики

Департамент соцполітики міськради

Управління соцзахисту Черкаської ОДА

Вимоги до розміщення/проживання дітей

Одно- або двоповерхові капітально зведені стаціонарні споруди, у кімнатах із забезпеченням достатнього метражу на 1 особу (не менше 4 кв.м.)

кількість поверхів не вказана

Послуги харчування

Вимоги обов’язкової сертифікації згідно із законодавством

Не прописано

Умови до купання дітей

*Не допускається використання пляжу разом зі сторонніми особами, дітьми з інших закладів оздоровлення, особливо дорослими;

Не прописано

 

* Обов’язкові навіси від сонця,

Не прописано

 

* обладнаний рятувальний пост,

Не прописано

 

* зона купання повинна бути позначена на поверхні води яскравими плавучими сигналами (буями);

Не прописано

 

* постійний хіміко-бактеріологічний аналіз води у місці купання

Не прописано

 

* Наявний басейн на території табору

Не вказано

Вимоги до безпеки дітей

Охоронна організація повинна мати ліцензію, чинну на весь період  надання послуг

Не прописано

 

Варто взяти до уваги, що розрахунок орієнтовної вартості путівки для оздоровлення  і відпочинку дітей пільгових категорій, здійснюється із врахуванням вартості одного ліжко-дня путівки та вартості путівки до ДП «Український дитячий центр «Молода гвардія» (603,18 грн)  і ДП України «Міжнародний дитячий центр «Артек» (647,60 грн), щорічно затверджуваних Міністерством соціальної політики України.

Придбання путівок до дитячих закладів оздоровлення та відпочинку здійснювалося департаментом соцполітики з урахуванням вимог Закону України «Про публічні закупівлі». Аукціон проводився автоматично з допомогою електронної системи публічних закупівель на зниження ціни, запропонованої учасниками.

У реєстрі отриманих тендерних пропозицій для ЧМР 25 травня 2021 року брали участь 4 учасника: ТОВ «Прибережний», ТОВ «Мрія-2», ПП «ЮГ-СК», КП «Дитячий заклад санаторного типу «Таврія» Херсонської обласної ради». За результатами перекваліфікації, до участі в аукціоні закупівлі санаторно-курортних путівок було допущено двох учасників: ПП»ЮГ-СК» і ТОВ «Прибрежний».

За результатом аукціону найменшу цінову пропозицію (5 762 400, 00 грн) запропоновано ПП «ЮГ-СК», який став переможцем і з яким департамент уклав договір на оздоровлення дітей.

Пояснюємо, що згідно із Законом України «Про державні закупівлі» система державних закупівель «Прозоро» виключає будь-який вплив будь-якої посадової чи іншої особи на хід закупівлі та її результат. Принцип закупівлі в тому, що замовник розміщує свої вимоги щодо оздоровлення дітей на майданчику системи «Прозоро». Ця документація знаходиться у відкритому доступі  2-4 тижні (залежно від виду процедури закупівлі) на майданчику де її можуть побачити всі бажаючі. При непогодженні можна оскаржити її шляхом вимоги до замовника або скарги до Антимонопольного комітету України.

Саме цей принцип системи «Прозоро» забезпечує неможливість будь-якої особи здійснювати вплив на підтримку будь-якого учасника.

В даній закупівлі один із учасників вирішив, що деякі вимоги тендерної документації дискримінують його та подав скаргу до Антимонопольного комітету України  на внесення змін в деякі пункти тендерної документації. Антимонопольний комітет України прийняв цю скаргу до розгляду і ухвалив рішення відмовити скаржнику, визначивши таким чином, що тендерна документація замовника повністю відповідає чинному законодавству!

Підкреслюємо, що посадові особи міської ради не мають можливості жодним чином впливати на перебіг процедури.

Згідно Закону  України «Про державні закупівлі» учасник має право претендувати на ту суму, яку вказано замовником та в ході аукціону знижувати ціну виключно за власним рішенням виходячи зі своїх розрахунків.

На сьогоднішній день закупівлю завершено, угода підписана та вже перша група дітей завершує відпочинок на морському узбережжі.

За бажанням можна проаналізувати державні закупівлі з  оздоровлення у 2021 році та побачити, що діапазон цін, визначених замовниками,  коливається від 950 грн до 370 грн за одну добу. Під час аукціонів ціна знижується за рахунок конкурентної боротьби та не може бути спрогнозованою, оскільки кожен учасник має власні розрахунки.

Порівняння будь-якої закупівлі з іншою, є некоректним. Намагання привести ціни одного і того ж учасника до єдиної ціни в різних закупівлях є  незаконним,  тому, що закон України «Про державні закупівлі» не передбачає регулювання цін у учасників – в цьому і полягає зміст конкуренції.